چه لپتاپی بخریم


یکی از مسایلی که این روز ها از فروشندگان کامپیوتر زیاد سوال میشود این است که چه لپتاپی بخرم؟
چه لپ تاپی جوابگوی کار من هست ؟ مزایا و معایب لپ تاپ چیست؟ در کل چه لپتاپی برای کار من خوب و مناسب است؟
 
اولین نکته ای که میخواهیم درباره ی آن توضیح دهیم این است که اصلا چرا لپ تاپ بخریم؟
قبل از هرچیز کسانی که نیازی به خرید لپ تاپ ندارند و یا لپ تاپ به درد استفاده ی آنها نمیخورد را باید بررسی کنیم
 
اگر استفاده ی شما فقط خواندن ایمیل ، فیلم و عکس دیدن ، خواندن کتاب های الکترونیکی و استفاده از اینترنت است ، بهتر است به جای لپ تاپ یک تبلت خریداری کنید
اگر شخصی هستید که مدام نیاز به ارتقا سیستم خود دارید یک "پی سی" بیشتر از لپ تاپ جوابگوی شماست چون در لپ تاپ فقط حافظه ی رم و هارد را میتوان تعویض کرد
اگر شخصی بسیار حرفه ای هستید و نیاز به یک سیستم بسیار قدرتمند هستید باز هم لپتاپ جوابگوی خوبی برای شما نیست و بهتر است یک "پی سی" تهیه کنید
 
اما پس چه کسانی باید لپ تاپ بخرند؟
خوب اگر شما زیاد جا به جا میشوید و نیاز به یک کامپیوتر قابل حمل و پرتابل دارید ، لپ تاپ برای شما گزینه مناسبی است
بیشترین استفاده کنندگان لپ تاپ ، دانشجویان ، دانش آموزان ، مهندسین و گیمر ها هستند
 
خوب حالا که به این نتیجه رسیدیم که نیاز ما با لپ تاپ رفع میشود ،  به بررسی عوامل مهم در انتخاب یک لپ تاپ خوب برای استفاده ای که داریم میپردازیم
 
اولین گام:
لپ تاپ را برای چه کاری میخواهم؟
 
معمولا چند کاربری مختلف برای لپ تاپ ها به شرح زیر وجود دارد که ابتدا آنها را معرفی میکنیم و در ادامه به شما میگوییم که برای کار شما چه لپتاپ و با چه مشخصاتی نیاز است
 
  1. حسابداری
  2. برنامه نویسی
  3. ساخت انیمیشن و کار با نرم افزار های سه بعدی
  4. کار با نرم افزار های گرافیکی
  5. بازی
  6. کار های تحقیقاتی و پژوهشی
 
 
گام دوم :
چه مشخصات فنی ای برای من نیاز است؟
 
در این قسمت اول بهتر است که با قطعات داخلی یک لپ تاپ آشنا شویم
 
1- پردازنده (CPU):
CPU (واحد پردازش مرکزی) در یک کلام مغز کامپیوتر است! قطعه‌ای کوچک با وظیفه‌ای بزرگ؛ پردازش کننده ی هر دستوری که به آن ارسال می‌شود.
کلمه CPU مخفف عبارت Central Processing Unit به معنای "واحد پردازش مرکزی" است.
هر سیستم اطلاعاتی برای پردازش دستورات (عملکردهای منطقی، ریاضی و ...)  نیاز به یک پردازنده (Processor) دارد. این وظیفه در کامپیوترها بر عهده CPU است.
CPU تقریبا تمامی دستورات داده شده بوسیله نرم‌افزارها و سخت‌افزارها را با استفاده از عملکردهای منطقی، محاسبات ریاضی و مقایسات پردازش می‌کند.
 CPU با استفاده از یک واحد ALU که مخفف Arithmetic & Logic Unit و به معنای "واحد محاسبه و منطق" است، تمامی دستورات ورودی را محاسبه، مقایسه یا بر طبق عملکردهای منطقی تصمیم گیری کرده و سپس در صورت نیاز، خروجی را تحویل می‌دهد. این فرایند بر روی ثبات‌های پردازنده به عنوان میزکار سی پی یو انجام می‌شود. منظور از عملکردهای ریاضی، همان چند عمل ساده مثل ضرب، تقسیم، جمع و تفریق است.
برای درک بهتر عملکرد CPU ، می‌توانید مغز انسان را به یاد آورید. ممکن است انسان بتواند بدون برخی از اعضای دیگر (در کامپیوتر مانند حافظه‌های جانبی و...)، به حیات خود ادامه دهد اما بدون مغز، امکان زندگی صفر است. در واقع شما نمی‌توانید هیچ تصمیمی بگیرید، اطلاعات را پردازش کنید، تصاویر را درک کنید، به سایر اعضا دستور بدهید و ... . مغز یک پردازنده قوی همانند CPU است.

هر CPU دارای سه شاخصه ی بسیار مهم به شرح زیر است

1-سرعت پردازنده:
یکی از مهمترین عوامل در انتخاب و خرید یک پردازنده سرعت کلاک (Clock Speed) آن است که برای همه هسته‌های آن معمولاً عددی ثابت است. سرعت پردازنده نشانگر تعداد عملی است که یک هسته می‌تواند در هر ثانیه انجام دهد و واحد آن هرتز (Hertz) است که معمولاً به صورت مگاهرتز (MHz - میلیون هرتز) یا گیگاهرتز (GHz - میلیارد هرتز) بیان می‌شود.
برای مثال پردازنده‌ای که سرعت آن ۲.۵ گیگاهرتز است، می‌تواند در هر ثانیه ۲ میلیارد و نیم (۲۸۰۰۰۰۰۰۰۰) دستور را پردازش کند. درصورتی که پردازنده دارای هسته‌های بیشتر باشد، هر هسته می‌تواند بصورت مجزا ۲۸۰۰۰۰۰۰۰۰ دستور را پردازش کند. البته منظور دستورات ساده یک سیکلی هستند (مثلاً در طراحی RISC تقریباً همه دستورات یک سیکلی هستند) که در یک چرخه (Cycle) اجرا می‌شوند.

 2- حافظه ی نهان (cache) :
مورد دیگری که معمولاً از سرعت نیز بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد، حافظه نهان (Cache) پردازنده است. حافظه نهان می‌تواند دارای چند لایه باشد که با حرف L نشان داده می‌شود. معمولاً پردازنده‌ها تا ۳ لایه حافظه نهان دارند که لایه اول (L1) نسبت به دوم (L2) و دوم نیز نسبت به سوم (L3) دارای سرعت بیشتر و حافظه کمتری است. حافظه نهان معمولاً تا چند ده مگابایت می‌تواند فضا برای ذخیره کردن داشته باشد که هرچه این فضا بیشتر باشد، قیمت پردازنده نیز بالاتر خواهد رفت.
حافظه کش وظیفه حفظ داده را دارد و به دلیل اینکه سرعت آن بسیار بیشتر از حافظه اصلی (RAM) است، بنابراین تاخیر در اجرای دستورات را بسیار می‌کاهد. پردازنده برای بدست آوردن داده، ابتدا حافظه نهان خود را چک می‌کند و در صورتی که در آن حافظه، داده مورد نظر وجود نداشته باشد به سراخ حافظه اصلی می‌رود. به این صورت حافظه نهان بر روی سرعت پردازنده تاثیر زیادی دارد.

3-هسته های پردازشی:
هسته‌های پردازنده، درواقع پردازنده‌های مستقلی هستند که هر یک به صورت جداگانه دستورات را پردازش می‌کند. امروزه پردازنده‌ها معمولاً دارای بیش از یک هسته هستند که برای کاربران این امکان را فراهم می‌کنند که مجموعه دستورات یا برنامه‌های خود را با استفاده از پردازش موازی (Parallel Computing) سریع تر از قبل اجرا کنند. البته داشتن هسته‌های بیشتر به معنای افزایش کارایی کلی پردازنده نیست. چون بسیاری از برنامه‌ها هنوز از پردازش موازی استفاده نمی‌کنند. یعنی عملاً سایر هسته‌ها کار به مراتب کمتری نسبت به یک هسته انجام می‌دهند.
البته با تکنولوژی‌هایی مثل هایپرتریدینگ (Hyper Threading) یک هسته، خود به جندین ریسمان یا به زبان ساده، هسته مجازی تقسیم می‌شود.
برای مثال پردازنده‌های i5 دو هسته‌ای اینتل، با استفاده از این تکنولوژی به چهار ریسمان یا هسته مجازی تقسیم می‌شوند.

2- رم (RAM) چیست؟
RAM (حافظه دسترسی تصادفی) یکی از انواع حافظه‌های اصلی است که وظیفه حفظ داده‌ها به صورت موقت را دارد. یکی از وظایف اصلی RAM واسطه گری بین Hard Drive Disk و CPU است.
سیستم‌عامل در هنگام بوت شدن (Boot) و همه برنامه‌ها و اجزای آن (مانند متغیرهای برنامه و...) که اجرا می‌شوند، ابتدا بر روی این حافظه موقتی ذخیره می‌شوند تا به سرعت برای پردازش در دسترسی CPU قرار بگیرند؛ چون سرعت RAM بسیار بیشتر از سرعت حافظه‌های جانبی مثل هارد دیسک‌ است و بنابراین CPU می‌تواند به سرعت دستورات را دریافت کرده و پردازش کند. تقریبا تمامی عملیات  برنامه‌ها و دستوراتی که قرار است از طریق CPU پردازش شوند در RAM منتظر می‌مانند. با اتمام فرایند پردازش یک دستور، دستوری که در صف انتظار قرار دارد، به CPU داده می‌شود تا مورد پردازش قرار گیرد.

3- هارد دیسک چیست؟
دیسک سخت (Hard Drive Disk) و هارد پر سرعت SSD (Solid State Disk) حافظه‌های ذخیره سازی جانبی داده‌ها است و اغلب حافظه دائمی کامپیوتر نیز خوانده می‌شود
تفاوت دیسک سخت (H.D.D) با SSD ها در سرعت آن هاست
هارد های SSD معمولا چندین برابر سریع تر از دیسک های سخت هستند
از حافظه های SSD به دلیل سرعت بالای آنها معمولا برای نصب نرم افزار ها و سیستم عامل استفاده میشود

4- کارت گرافیک چیست؟

کارت های گرافیک دو نوع هستند
-کارت گرافیک های مجتمع یا یکپارچه (onBoard)
-کارت گرافیک مجزا یا جدا

کارت گرافیک های مجتمع یا یکپارچه یا onBoard به آن دسته از کارت گرافیک هایی گفته می شود که به همراه پردازشگر ( CPU ) در یک تراشه جای گرفته اند . این دسته از کارت گرافیک ها قدرت کافی برای انجام کارهای گرافیکی سنگین و بازی های روز را ندارند ( حتی در بهترین مدل های آن ) و بیشتر برای کسانی مناسب است که قصد صرف هزینه زیاد را ندارند و به گرافیک بالا نیازی ندارند .
گرافیک onboard برای دیدن فیلم و ادیت های ساده و بازی های سبک استفاده می شود .

کارت گرافیک های مجزا یا کارت گرافیک های جداگانه ، به آن دسته از کارت گرافیک هایی گفته می شود که قسمتی جدا از برد اصلی لپ تاپ یا کامپیوتر شما را اشغال کرده اند و دیگر در تراشه اصلی جای ندارند . کارت گرافیک جداگانه ، خود دارای حافظه RAMجداگانه ای با نام VRAM است ؛ هسته پردازشی جداگانه با فرکانس متغیر دارد  و برای اجرای کارهای گرافیکی سنگین و بازی های روز لازم است .
برخی از لپ تاپ ها فقط دارای گرافیک مجتمع ( گرافیک OnBoard ) هستند . گرافیک OnBoard بر روی لپ تاپ نشان دهنده این است که لپ تاپ مناسب کارهای گرافیکی نیست و نمی توان با آن کارهای گرافیکی سنگین و بازی های روز را انجام داد .
دسته دیگری از لپ تاپ ها هم دارای گرافیک OnBoard هستند هم گرافیک جداگانه ای بر روی مادربرد دارند . این دسته از لپ تاپ ها در دسته لپ تاپ های قوی قرار میگیرید و برای کارهای گرافیکی استفاده می شوند . در این دسته از لپ تاپ ها ، اگر پردازنده ( سی پی یو ( CPU ) ) AMD باشد ، گرافیک مجزای آن نیز AMD می باشد و اگر پردازنده اینتل باشد ، گرافیک آن معمولا NVIDIA است . البته در بازار می توان لپ تاپ هایی را یافت که با پردازنده اینتل ، از گرافیک AMD استفاده می کنند .
توجه کنید که کارت گرافیک شما به طور حتم از NVidia Optimus یا AMD Enduro  بهره مند باشد . این قابلیت ها به تعویض خودکار بین کارت گرافیک OnBoard یا یکپارچه با کارت گرافیک اصلی در لپ تاپ ها و کامپیوتر ها کمک می کند و در مواقعی که پردازش کمتر یا بیشتری مورد نیاز است خود به خود بین یکی از این پردازنده ها سوییچ می کند . البته در بسیاری موارد سیستم عامل لپ تاپ یا کامپیوتر خود بین کارت گرافیک های موجود سوییچ می کند . اما پشتیبانی از چنین برنامه هایی کار را برای سیستم عامل و کاربر بسیار آسانتر می کند .

5- برد اصلی (Mother Board) :
مادر برد بردی است که همه ی قطعات بر روی آن سوار میشوند
نوع معماری و نوع تکنولوژی که بر روی مادر برد استفاده میشود دارای اهمیت است ، بهتر است سعی کنیم لپتاپی به روز تهیه کنیم که مادر برد آن هم Update باشد

6- صفحه ی نمایش :
در حال حاظر دو مدل صفحه ی نمایش مات و براق با تکنولوژی های ساخت متفاوت وجود دارد
صفحه ی نمایش مات به دلیل اینکه رفلکس نور بسیار کمتری دارد محبوبیت بیشتری بین کاربران دارد

صفحات نمایش لپتاپ معمولا با تکنولوژی ساخت TFT و IPS عرضه میشوند که IPS رنگ بندی و زاویه ی دید بهتری دارد

بحث بعدی رزولوشن تصویر است که در لپتاپ ها معمولا 4 رزولوشن تعریف میشود که تعداد پیکسل های آن را تایین میکند
  1.  HD : 1366*768 Pixels
  2.  Full HD : 1920*1080 Pixels
  3.  QHD : 2560*1440 Pixels
  4.  4K : 3840*2160 Pixels

که خوب هر چه رزولوشن بالاتر باشد کیفیت تصویر هم بالا تر است

7- جنس بدنه :
معمولا جنس بدنه ی لپ تاپ ها از آلومینیوم ، پلی کربنات ، پلاستیک فشرده و یا ترکیبی از این سه است
لپ تاپ هایی که جنس بدنه ی آلومینیومی دارند دارای سیستم خنک کنندگی بهتر ، مقاومت بیشتر و زیبایی بیشتری هستند و معمولا گران تر هستند

8- ورودی ها و خروجی ها:

یکی از پارامتر های بسیار مهم دیگر ورودی ها و خروجی های لپ تاپ است
برای خرید یک لپ تاپ که نیاز شما را رفع کند باید ببینید چه ورودی ها و چه خروجی هایی نیاز دارید
پورت های USB ، پورت LAN ، پورت HDMI ، پورت VGA و .... از مهم ترین پورت های لپ تاپ هستند


خوب ما سعی کردیم همه ی قسمت های یک لپ تاپ را برای شما توضیح بدهیم
حالا با توجه به اطلاعاتی که کسب کردید میتوانید بهتر تصمیم گیری کنید

حالا میتوانید با مراجعه به دسته بندی های زیر لپ تاپ مناسب خود را انتخاب کنید


1-حسابداری
2-برنامه نویسی
3- ساخت انیمیشن و کار با نرم افزار های سه بعدی
4- کار با نرم افزار های گرافیکی
5 – بازی
6- کار های تحقیقاتی و پژوهشی